Puitpõrandate õlitamine
Amello Põrandaõli on läbipaistev viimistlusmaterjal uutele ja eelnevatest viimistlusmaterjalidest puhtaks lihvitud vanadele puitpindadele. Põrandaõli on linaõli baasil valmistatud toode. Linaõli on looduslik tooraine. Amello Põrandaõli ei tekita puidu pinnale lisakihti , vaid see imendub sügavale puidu pooridesse muutes puidu pealispinna kulumis- ja veekindlaks. Et anda põrandale veel täiendav lisakaitse, on soovitav põrand lõplikult viimistleda Amello Õlivahaga. Antud viimistlusmaterjal sisaldab looduslikku karnauba vaha, mis annab põrandapinnale siidise läike. Kuna Põrandaõli ja Õlivaha ei tekita puidule lisakihti, siis tundub puitpõrand ka palja jala all mõnusalt soe.
Kasutamisjuhis:
Viimistletav pind peab olema puhas, kuiv (max lubatud puidu niiskus 20%) ning sile. Vanad laki- ja värvikihid eemaldatakse lihvimise teel. Põrand lihvitakse hoolikalt puidusüü suunas. Soovitav on puitpinnale teha viimane lihv enne viimistlemist lihvpaberiga, mille karedus on minimaalselt 180. Lihvimistolm eemaldatakse hoolikalt tolmuimeja abil (ka nurkadest). Kui põrand on veel ka peale tolmuimeja kasutamist tolmune, pühitakse tolm tärpentiniga niisutatud lapiga. Ära kasuta selleks vett.
Põrandat soovitatakse viimistleda kahes või kolmes kihis, sõltuvalt puuliigist ja põranda kasutamise tihedusest. Õli või vaha kantakse peale soovitavalt naturaalsete harjastega pintsli või puuvillase lapiga.
Pealekandmine peab toimuma õhukeselt puidukiu suunas. Kui oled peale kandnud esimese kihi õli, jälgi põrandat. Kui põrand imeb palju õli sisse, lisa õli põrandale juurde. Lase õlil sisse imbuda ca 30 minutit ning pühi kindlasti üleliigne imbumata kiht ära puhta puuvillase lapiga. Lase põrandal kuivada 15 tundi ning korda protseduuri. Õlivaha kasutamine on analoogiline, pärast puitpinna lõplikku kuivamist poleeri pind kuiva puuvillase lapiga, Nii saame põrandale siidise läike.
Põrandaõli sobib kõikide uute ja vanade ( eelnevalt puhastatud) põrandate viimistlemiseks, sh. saunaruumi puidust põrandad. Tootega võib viimistleda ka puidust treppe. Õlivaha sobib eelkõige eluruumide ja magamistubade põranda viimistlemiseks. Õlivaha ei sobi saunaruumide ning köögi põrandate viimistlemiseks, nimetatud pindade viimistlemiseks kasuta Põrandaõli.
Amello Põrandaõli ning Õlivaha sobivad nii väärispuidust pindade (tamm, mahagon) kui ka heledate pehmete puiduliikide (mänd, kuusk, kask) viimistlemiseks. Heledaid puitpõrandaid viimistledes tuleb arvestada seda, et pind muutub mõnevõrra kollakamaks. Väärispuidust pind muutub üldjuhul mõnevõrra tumedamaks. Põrandaõli soovitatakse ka peitsitud pindadele.
Õlivaha ja Põrandaõli on võimalik toonida ka looduslike Värvipigmentidega, lisades viimast keskmiselt 5 %. Lase õlil sisse imbuda ca 30 minutit ning pühi ära imbumata õli ja Värvipigment puhta puuvillase lapiga. Märkus: toonitud õli tuleb korralikult segada enne töö algust ning ka töötamise ajal, sest Värvipigmendil on omadus sadestuda taara põhja.
Õlitatud põrandatele ei tohi sattuda niiskust 6 – 7 päeva ning põrandale ei saa asetada raskeid esemeid 5-6 päeva jooksul.
Hooldus:
Põrandalt peab regulaarselt pühkima või imema tolmu ning seejärel pühkima üle niiske lapiga (ära kasuta rohkelt vett). Kui õlitatud või õlivahatatud puitpõrand tundub tuhmunud ja kuiv, siis kasuta hoolduseks spetsiaalse toodet Karnauba vesivaha. Antud palmivahal baseeruv hooldusvaha suurendab pinna kulumis- ja niiskuskindlust ning annab põrandale siidise läike. Suurema kulumise korral kanna kulunud pindadele uus kiht õli (Põrandaõli või Õlivaha). Puitpõrandat ei ole vaja hoolduseks lihvida. Vajadusel võib ainult suuremad plekid lihvkäsnaga töödelda. Iga hooldusõlitamine tugevdab puitu, täidab puidupoore sulgedes tee niiskusele ja mustusele. Hooldusõlitamist saab läbi viia ka ainult kulunud kohtadel (nt. käiguteed).
Hooldusõlitamist on vaja teha siis, kui põrand on tuhmunud. Eluruumide põrand vajab hooldusõlitamist kord aastas. Ühiskondlike ruumide põrandate hooldust on vaja teha vastavalt kulumisele iga 3-4 kuu järel.
Õlitatud puit muutub hooldusõlitamiste käigus järjest tugevamaks, vajades paari aasta pärast vähem hoolt kui alguses.